Як розрахувати розміри бані

Відразу ж після побудови заміського будинку або дачі виникає мрія про власну баню, де можна скинути втому або розслабитися з друзями в кінці робочого тижня. На етапі планування важливо правильно розрахувати розміри бані, адже від цього буде залежати рівень комфорту. Класична баня складається з трьох функціональних зон:

  • роздягальні;
  • мийного відділення;
  • парної.

До кожної зоні є свої вимоги, пов’язані з розміщенням необхідного обладнання та вимогами будівельних і гігієнічних норм. Як орієнтир найкраще використовувати пропорцію розмірів роздягальні, мийної і парильні – 2: 1,5: 1.

Выполняем работы «под ключ» в максимально возможные сжатые сроки

Роздягальня – з зоною відпочинку та без

За правилами, на одну людину в роздягальні виділяється 1,3 м². Але тільки в тому випадку, якщо ви не поєднуєте приміщення з зоною відпочинку, а також не влаштовуєте в ньому місце для зберігання віників, дров та іншого банного приладдя.

Якщо в роздягальню виходить топка печі, доведеться витримати від неї відстань 40-50 см, щоб ніхто не обпікся. У цій зоні прийнято розташовувати лавку і вішалку для одягу. Дуже до речі буде невеликий столик – він може бути відкидним, щоб не заважати прибиранню; шафа або стелаж для простирадл, віників і іншого. Таким чином, роздягальня бані для чотирьох повинна мати площу від 5,2 до 9 кв. м.

Мийна зона

Перш ніж вирушати в парну, варто змити з тіла піт, пил, бруд.

  • Стандартний душ або кабіна займають площу 90 х 90 см.
  • Лавка для намилювання (якщо таке передбачено) – 60 см в ширину і 20 см – в довжину.
  • Лавка для речей – 60 х 40 см.

Таким чином, всі разом буде займати 2,25 кв. м. Для забезпечення вільного підходу до душу, лежаку і лавці буде потрібно майже вдвічі більше місця.

У мийній можна влаштувати басейн з холодною водою. Його розмір визначається фінансовими можливостями власників, так що площа приміщення може збільшитися на 3-5 кв. м. Існують і інші варіанти, наприклад, облаштування лазні поруч з річкою або ставком. Але така можливість є далеко не у всіх.

Парилка

Це приміщення – найменше в бані, але найважливіше. Його розмір визначається декількома факторами:

  • звичками господарів (хтось париться тільки сидячи, комусь підходить тільки положення лежачи);
  • характеристиками печі;
  • кількістю людей, що одночасно паряться.

Єдиних рекомендацій не існує. Фахівці при розрахунках виділяють на кожну людину приблизно 1 кв. м. Простіше за все виходити з розміру і кількості місць. Найпоширеніший варіант, коли знизу розташовується одна полиця, а над ним драбинкою – ще два. Чим вище від підлоги, тим спекотніше. Це розташування дозволяє одночасно паритися людям з різною витривалістю, а при необхідності – швидко зменшувати жар, не відкриваючи двері. У такому варіанті мінімальна довжина конструкції складе 180 см, високим людям краще зробити 200 см. При мінімальній ширині 60 см отримаємо від 3,24 кв. м. до 3,6 кв. м. Але це ще не все – метр квадратний доведеться додати на грубку і зону безпеки перед нею. Крім того, перед полками повинен бути прохід достатньої ширини, щоб людина з далекого кінця парної змігла пройти до дверей повз іншого парильщика, що сидить на нижньому рівні. Для цього потрібно 60-70 см, в залежності від комплекції відвідувачів лазні. Таким чином, на парилку має припадати не менше 4,32 кв. м. Занадто простора парилка буде дуже довго нагріватися.

Існує варіант для тих, хто хоче зробити не російську баню з вологою парою, а суху сауну. У цьому випадку встановлюється інфрачервоне обладнання, що забезпечує інтенсивний прогрів з перших секунд роботи. У подібних випадках площу парної можна зменшити, а саму її розташувати не в окремій будівлі, а в прибудові до будинку.

Що виходить в результаті?

Якщо взяти усереднені цифри, площа бані виявиться не дуже великою:

5,2 + 6,5 + 4,32 = 16 кв. м. Самі приміщення можна розташувати по-різному: паровозиком, буквою Т або Г. Якщо ви плануєте користуватися банею і в зимовий час, рекомендується зробити тамбур, що дозволяє надійно ізолювати натоплені внутрішні приміщення від холодного повітря. Його площа повинна бути такою, щоб забезпечити вільне відкривання внутрішніх дверей при закритій зовнішній.

Підпишіться на нашу розсилку

Продаж будматеріалів та обладнання для лазень, саун та хамамів, оптом та в роздріб