Банні традиції народів світу

Традиція бані є в багатьох народів – хтось використовував природні гарячі джерела, інші застосовували розігріті камені, а деякі облаштовували закриті кам’янки прямо у себе вдома. Ми вже багато говорили про російську баню і фінську сауну. У цій статті хотіли б підняти завісу банних традицій інших народів.

Єгипетська баня

У Стародавньому Єгипті баня вважалася цілющою. При розкопках археологи не раз виявляли руїни приміщень, схожих з банями. Нижній поверх був відведений під технічні потреби – тут знаходилися котли з водою. Пара підносилася на другий поверх будівлі. Тут були обладнані лежаки з каменю, а по центру кімнати розташовувався басейн.

Римська баня

Громадські бані, або терми з’явилися ще в 3 столітті до нашої ери. Тут не тільки милися, але і веселилися, обговорювали суспільне і політичне життя. Це були своєрідні культурні центри. Крім парних для процедур, тут були і кімнати для читання, і приміщення для театральних вистав, і парки. На облаштування терм не економили – запрошували кращих архітекторів, використовували дорогі матеріали, розписували стіни. Масштаби дійсно вражають – і якщо вам пощастить побувати в Римі, загляньте в терми Каракалли.

Тибетська баня

Стародавні тибетці взяли досвід з Індії і Китаю, щоб створити свою практику водолікування. Для цього вони застосовували ванни з різного роду компресами. Процедура полягала в наступному – в викопану яму клали дрова з берези, спалювали їх. Потім на утворене вугілля кидали старі кістки і також чекали, поки вони згорять. Далі на попіл укладали шар березових дров і накривали їх гілками сосни, кедра або ялини. Після цього на таку «подушку» з вугілля і гілок садили людину і накривали її з головою. Після процедури людина повинна була укутатися і пару годин спокійно полежати.

Африканська баня

Складно уявити, що в гарячому африканському кліматі була баня. Вона дуже схожа з тибетською. Вода в Африці завжди вважалася священною, тому її використовували для різних лікувальних обрядів. Для зцілення від недуг в грубці викопували яму, в якій розводили багаття. Потім вугілля прибирали, в яму залазила людина, яку до голови закопували в гарячий пісок, а зверху клали трави і листя – рослини обирали в залежності від недуги. Звичайно, банею в традиційному сенсі це не назвеш, але сама ідея прогріву тіла все ж є.

Турецька баня

В облаштуванні турецьких бань є по трохи від різних країн. І все ж хамам – це щось унікальне. Для будівництва турецької бані використовували (і використовують до сих пір) натуральний мармур, онікс, мозаїку. Адже не дарма турки називають хамам храмом для тіла. У цій статті можна більш детально ознайомитися з традиціями турецьких бань.

Японська баня

Перша згадка про японську баню датується 800 роком н. е. З тих пір традиції залишилися практично незмінними. У японській культурі процес обмивання і паріння відбувається в спеціальній бочці – офуро. Бочка наповнюється водою температурою 50-60℃ або гарячою тирсою з домішкою трав. Процедури в офуро допомагають боротися із зайвою вагою, нормалізують обмін речовин, позбавляють від перевтоми і стресу. А після бані – обов’язково масаж.

Підпишіться на нашу розсилку

Продаж будматеріалів та обладнання для лазень, саун та хамамів, оптом та в роздріб