Відмінності між банею і сауною

Баня і сауна – два види парних, які з’явилися в різних країнах. Але сьогодні багато хто узагальнює ці значення, вважаючи, що це просто слова синоніми. Насправді, відмінності є. Про це ми розповімо в нашій статті.

Фото бани и инфракрасной сауны в комплексе "Маєток", ПроектСервисКом

Перше, що слід сказати, російська баня відноситься до парових, а фінська – до сухоповітряних. Давньою родичкою обох є хата з колод, яку гріли “по-чорному”. Тобто в приміщенні не було димоходу, а дим з печі прогрівав колоди/камені і потрапляв в саму парилку. Вся кіптява осідала на стіни і стелю.

Вологість і температура

Одним з важливих відмінностей фінської сауни від російської бані є те, що в першій вологість становить від 5% до 10%, а в другій від 50% до 90%. При цьому температура в сауні коливається від +90 oC до 130 oC, в бані – 55-70 oC. Так як вологе повітря володіє вищими теплопровідними характеристиками, в російській бані тіло нагрівається швидше.

Вид топки

Традиційна російська баня топиться дровами, в той час як для фінської сауни використовують електрокам’янки. Однак в сучасних банях також застосовують закриті електричні печі. Звичайно, запах диму і потріскування деревини – це прекрасно, але дрова потрібно готувати і десь зберігати, а це не завжди зручно.

Фото готовой бани под ключ Осокорки

Особливості перебування в парильні

Рекомендований час для перебування в сауні – не більше 10 хвилин, причому перший візит повинен бути коротким – буквально на 3 хвилини. У бані можна перебувати до 20 хвилин за раз, а потім – обов’язкова перерва на 15 хвилин. Також відмінністю є і активність: в російській бані бажано рухатися, робити масаж віником, а в сауні – спокійно лежати.

Інфраструктура

Для сауни обов’язковим атрибутом є басейн. А якщо фінська парна знаходиться в квартирі, то душ. Що стосується російської бані, то сучасне облаштування також передбачає наявність басейну або купелі або відра-водоспаду.

Підпишіться на нашу розсилку

Продаж будматеріалів та обладнання для лазень, саун та хаммам, оптом та в роздріб