Російська баня: історія, особливості та пристрій класичної парної

Російська баня – справжній феномен, адже це і данина історичним традиціям, і місце для здійснення гігієнічних процедур, і справжня лікарня. У цій статті ми розповімо про те, як топили парну кілька століть назад, а також про особливості російської бані.

Побудована російська лазня в селі Козин, Україна

Короткий екскурс в історію

У побуті людей 17-18 століття баня займала важливу роль – тут очищалися, грілися, оздоровлювалися. Парна служила місцем проведення дозвілля всієї сім’ї – парилися всі: від малого до великого.

У той час бані, як і багато будинків, топили «по-чорному». У парній робили вогнище з каменів, дим при цьому виходив через отвори в стіні або стелі. Також розжарені камені використовували, щоб нагріти воду. За рахунок «чорної» топки, дим розповсюджувався в приміщенні. Утворена сажа дезінфікувала приміщення і усувала неприємні запахи.

Щоб підтримувати температуру, розжарені камені поливали водою, іноді з додаванням трав’яних настоїв. Таким чином створювався «легкий пар». Користь полягає в тому, що прогрівання відбувається поступово. Пізніше, коли пара піднімається вгору, вже можна залізти на верхню полицю. Так, організм отримає менше стресу.

Корисно знати! При «легкому парі» вологість в приміщенні знаходиться на рівні 40-60%, а температура – від +55 ° C до +70 ° C. Для створення такого мікроклімату рекомендується використовувати саме розжарені камені.

Раніше абсолютно кожен знав, як правильно ходити в парну. Зараз про правила відвідування російської бані мають уявлення професійні банщики і любителі, які відвідують парилку постійно.

Як влаштована класична російська лазня

Сучасні бані не так сильно відрізняються від тих, які будували кілька століть назад. Різниця лише в оздоблювальних матеріалах, а також в наявності димоходу. Зараз практично ніхто не топить «по-чорному».

Починали будівництво бані з вибору місця. Як правило, для парної вибирали місце у водойми. Класична російська баня складалася з колод і мала всього два приміщення – передбанника і безпосередньо парилки, яка також була мийною. Від парилки передбанник відокремлювався перегородкою з щільно закриваючимися дверима. Біля печі розміщували вікно – воно відігравало роль не стільки джерела світла, скільки вентиляції.

Сьогодні в банях передбачають кімнату відпочинку, душову, басейн або купіль, а також технічне приміщення для зберігання інвентарю та запасів дров.

Правильна топка російської бані

 

  1. Дрова укладають таким чином, щоб забезпечити вільний доступ повітря між полінами. Для цього необхідно залишити зазори.
  2. Від верхнього поліна до верху топки печі залишають простір приблизно 20 см.
  3. Щоб заощадити дрова можна трохи відкрити засувку труби. Але потрібно стежити, щоб в парну не попадав чадний газ.
  4. Для більшої віддачі тепла відкривають пічні дверцята.

Важливо не як горять дрова, а наскільки ефективно відбувається віддача тепла. Великий вогонь і сильний потяг ще не означає, що топка відбувається правильно.

Процедури в російській бані будуть приносити користь і задоволення при регулярному відвідуванні та дотриманні рекомендацій. Це відмінне місце, щоб очистити не лише тіло, а й думки!

Підпишіться на нашу розсилку

Продаж будматеріалів та обладнання для лазень, саун та хамамів, оптом та в роздріб